Tipy a detaily etap

Detailní představení závodu po jednotlivých etapách s užitečnými tipy a radami pana ředitele. Cesta k vítězství je dlouhá a trnitá. Vyber správnou strategii a v Paříži si obleč žlutý dres pro vítěze.

Tipy a strategie - Pelotone game

První etapa

PAŘÍŽ - NANTES

 1. Délka: 670km
 2. Převýšení: 5-152m
 3. Destinace: Oblasti: Ille de France, Haute Normandie, Basse Normandie, Centre, Pays de la Loire
 4. Popis: Extrémně dlouhá, převážně rovinatá etapa, ve které převýšení nepřesáhne 152m.n.m. Je zakončená sprinterskou prémií ve městě Nantes
Pelotone game stage 1

Město Nantes leží v západní Francii, asi 50km (31mil) od pobřeží Atlantického oceánu. Je hlavním městem regionu Pays de la Loire a oblasti Loire-Atlantique. Město leží na obou březích řeky Loiry, historická část města Centre-Ville leží na pravém břehu řeky. 

Nantes založili osadníci Galského kmene Namnetes asi kolem roku 70 př.n.l. Roku 56 př.n.l během Římské okupace se město jmenovalo Portus Namnetum. Díky poloze města v deltě řeky Loiry, se městu Nantes říká Benátky západu. 

Nantes je rodným městem Julese Verna.

Tipy pana ředitele: Etapa je vhodná převážně pro sprintery ale také pro univerzály. Bylo by více než vhodné mít ve svém teamu některého z nich.

Druhá etapa

NANTES - LIMOGES

 1. Délka: 220km
 2. Převýšení: 9-431m
 3. Destinace: Oblasti: Ille de France, Haute Normandie, Basse Normandie, Centre, Pays de la Loire
 4. Popis: Z počátku rovinatá etapa, se začíná v oblasti Limousin hodně vlnit. Je zakončená sprinterskou prémií pod úpatím Massive centrale ve městě Limoges.
Pelotone game stage 2

Limoges leží na středozápadu Francie, a je sídlem prefektury departementu Haute-Vienne a správních úřadů regionu Limousin. Leží na řece Vienne asi 220 kilometrů severovýchodně od Bordeaux a asi 400 kilometrů jižně od Paříže. Je proslulé svými středověkými smaltovanými měděnými výrobky, porcelánem z 19. století a dubovými sudy ze dřeva z místních lesů, používanými pro produkci koňaku. 

Limoges je rodným městem malíře Pierra Augusta Renoira.

Tipy pana ředitele: Poměrně krátká etapa, která v oblasti Limoges prověří závodníky svým zvlněný terénem. Příležitost ukázat se využijí hlavně sprinteři. Doporučuji mít ve svém teamu některého z nich.

Třetí etapa

LIMOGES - TOULOUSE

 1. Délka: 350km
 2. Převýšení: 81-2115m
 3. Destinace: Oblasti: Limousin, Auvergne, Midi Pyrenees
 4. Popis: V této etapě se přes kraje Limousin a Aquitaine dostáváme do oblasti Midi Pyrenéés. Asi v polovině trati přichází první vrchařská prémie Col d`Aubisque (1709m.n.m) následovaná stoupáním k další vrchařské prémii na vrcholu Col du Tourmalet (2115m.n.m). Poté  trať prudce padá do údolí, kam slunce svítí jen párkrát v roce, aby opět vystoupala do nebetyčných výšek v podobě závěrečné pyrenejské horské prémie Col du Aspin (1490m.n.m.). Následuje prudký sešup a příprava na sprinterskou prémii v cílovém městě této super těžké etapy - Toulouse - rodném městě pana ředitele. 
Pelotone game stage 3

Toulouse je město v jihozápadní Francii na řece Garonně, ležící asi 150km (93 mil) od Středozemního moře, 230km (143 mi) od Atlantského oceánu, a 580km jižně od Paříže. 

Je hlavním městem regionu Midi-Pyrénées, nejrozlehlejšího regionu kontinentální Francie. Je také správním střediskem departementu Haute-Garonne. Toulouse bylo založeno kolem roku 300 př. n. l. jako významné centrum galských kmenů, jmenovitě Volků Tectosagů. V době železné bylo Garonnské údolí ústředním bodem pro obchod mezi Pyreneje, Středomořím a Atlantikem. Později bylo město několikrát dobyto Římany, kterí na troskách původního města vybudovali svoji stálou vojenskou základnu Gallia Narbonensis.

Roku 1229 byla založena Univerzita v Toulouse (Université de Toulouse). Toulouse je běžně přezdíváno Ville Rose – Růžové město pro jeho charakteristickou cihlovou architekturu.

Toulouse je rodným městem pana ředitele H.S. Toulouse a Raymonda IV, Hraběte z Toulouse, jednoho z vůdců První křížové výpravy.

Tipy pana ředitele: Nemít v této etapě v týmu vrchaře je pro každého manažera je hotové neštěstí.

Čtvrtá etapa

TOULOUSE - NICE

 1. Délka: 380km
 2. Převýšení: 81-555m
 3. Destinace: Oblasti: Midi Pyrénées, Lanquedoc-Roussillon, Rhone-Alpes, Provence-Alpes-Cote D`Azur
 4. Popis: Středně dlouhá, velmi obtížná etapa, se vsuvkou v podobě vrchařské prémie na vrcholu Mont Ventoux (1909m.n.m) v jihovýchodní části Provensálských Alp, zakončená na pobřeží Středozemního moře sprinterskou prémií ve městě Nice.
Pelotone game stage 4

Město Nice leží na jihu v Provence mezi Cannes a Monakem na Azurovém pobřeží Středozemního moře. Je to prefektura departmentu Alpes-Maritimes a hlavní město obvodu Nice.

Město založili asi kolem roku 350 př.n.l. Řekové a nazvali jej Nikaia Polis, po Niké, bohyni vítězství.

V 19. století se Nice stalo vyhlášeným zimním lázeňským místem a oblíbenou destinací evropské smetánky. Nejstarší část města Vieille Ville (Staré Město) se nachází pod vrchem Montee du Chateau (Zámecký vrch) v jihovýchodní části města, při pobřeží Středozemního moře. 

V Nice se narodil Giuseppe Garibaldi, italský generál a politik, který hrál velkou roli v dějinách Itálie. Je považován za jednoho z italských "otců vlasti".

Tipy pana ředitele: Tato etapa je sázkou do loterie. Mont Ventoux bude pro sprintery těžký oříšek, a tak největší šanci v závěrečném spurtu dávám univerzálům.

Pátá etapa

NICE - CHAMBÉRY

 1. Délka: 330km
 2. Převýšení: 64-2744m
 3. Destinace: Oblasti: Provence-Alpes-Cote D`Azur, Rhone-Alpes
 4. Popis: Jedna z nejkratších, zato ale nejnáročnějších etap celého závodu. Od pobřeží Středozemního moře začíná trať stoupat až do oblastí Alp, kde už nežijí ani orli. Na stopadesátém kilometru je první alpská vrchařská prémie a hned ta vůbec nejnáročnější - nejvyšší bod celého závodu - Col Agnel ve výšce 2744 m.n.m. Následuje sešup do tmavých údolí a hned poté další prudké stoupání až k oblakům - vrchařská prémie Col d` Izoard  (2360m.n.m). Závěrečný sprint v horském městečku Chambéry bude jistě pro všechny závodníky vysvobozením.
Pelotone game stage 5

Chambéry je francouzské město v regionu Rhône-Alpes a hlavní město departementu Savojsko.

Město Chambéry bylo založeno na řece Leysse, poblíž křižovatky starých obchodních cest mezi Dauphiné, Burgundskem, Švýcarskem a Itálií, v širokém údolí mezi Bauges a Chartreuse.

Ve 13. století udělal z města Chambéry Amadeus V. Savojský, své hlavní mocenské sídlo.

V Chambéry se narodil Amédée-François Frézier inženýr, matematik, špion a průzkumník.

Tipy pana ředitele: Alpští velikáni oddělí zrno od plev. Nemít v týmu vrchaře? V této etapě hotové neštěstí. 
Varování pana řediteleNenechávejte své potraviny bez dozoru. Hladoví orli všechno odnesou.

Šestá etapa

CHAMBÉRY - TROYES

 1. Délka: 170km
 2. Převýšení: 100-2646m
 3. Destinace: Oblasti: Rhone-Alpes, Bourgogne, Franche-Comte, Champagne-Ardenne
 4. Popis:  Nejkratší, nicméně velmi obtížná horská etapa vedoucí přes hřebeny Alpských velikánů. Nejvyšším bodem této etapy je na sedmdesátém kilometru extrémně těžká vrchařská prémie  Col du Galibier (2645m.n.m.) Poté se trať postupně vlní až k závěrečnému sprintu v Troyes v podhůří Alp. 
Pelotone game stage 6

Troyes je francouzské město ležící asi 150 kilometrů jihovýchodně od Paříže na řece Seině, v départementu Aube a v regionu Champagne-Ardenne. Městem protéká řeka Seina a rozděluje se zde na několik říčních ramen. Město s bohatou historií a památkami je oblíbeným cílem turistů a sídlem technické univerzity.

Hlavní město keltského kmene Tricassiů nazvali Římané Augustobona Tricassium a od 4. století je sídlem biskupa. Poblíž Troyes byl roku 451 n.l. poražen hunský král Attila v bitvě na Katalaunských polích. V 11.století zde žil básník Chrétien de Troyes, autor pověsti o hledání Svatého Grálu. Ve středověku bylo město sídlem knížectví, později bylo připojeno k francouzskému království.

Roku 1128 se zde konal církevní koncil, který posvětil řeholi rytířského řádu Templářů.

V Troyes se narodil Hughes de Payens (1070–1136), zakladatel a první velmistr rytířského řádu Templářů.

Tipy pana ředitele: Další z těžkých Alpských zkoušek prověří kvality všech závodníků bez výjimky. Vrchaři a univerzálové budou mít zpočátku navrch, ale čas sprinterů pomalu přichází. V této etapě věřím hlavně univerzálům.

Sedmá etapa

TROYES - PAŘÍŽ

 1. Délka: 380km
 2. Převýšení: 52-228m
 3. Destinace: Oblasti: Champagne-Ardenne, Lorraine, Bourgogne, Ille-De-France
 4. Popis: Poslední etapa závodu prochází zvlněným terénem krajů severní Francie. Končí dlouhým sprintem v Paříži na náměstí Champs-Élysées pod Vítězným obloukem, který dal postavit Napoleon Bonaparte na paměť svého vítězství v bitvě u Slavkova.
Pelotone game stage 7

Paříž je hlavní a zároveň největší město Francie. Je současně i správním centrem regionu Ile-de-France, zahrnujícího Paříž a její předměstí, a současně sama tvoří jeden z departementů (Département de Paris).

První nálezy osídlení oblasti Paříže pocházejí z období zhruba 4500 př. n. l. Kolem roku 300 př. n. l. osídlili kraj Galové z kmene Parisiů. V roce 52 př. n. l. kraj dobyli Římané a pojmenovali jej Lutetia. V té době byl osídlen pouze ostrov Île de la Cité, kde stojí katedrála Notre-Dame. 

Po pádu římské nadvlády v roce 508 n.l. Chlodvík I. učinil z města hlavní město Franské říše a zahájil v roce 511 n.l. výstavbu katedrály sv. Štěpána (St- Étienne) na Île de la Cité. 

Od 12. století byla Paříž jedním z největších center vzdělanosti v Evropě, prosperujícím obchodním centrem, a domovem Pařížské univerzity, jedné z prvních v Evropě.
V 18. století, se Paříž stala centrem francouzské revoluce, a důležitým centrem financí, obchodu, módy, vědy a umění. 

Konec 19. století je obdobím velkého rozmachu Paříže, nazývaným také La Belle Époque "Krásné období“, které dokumentuje pořádání Světové výstavy v roce 1889, pro niž byla vybudována Eiffelova věž.

V Paříži se narodil například Jean-Baptiste Poquelin, známý jako Molière, Charles Pierre Baudelaire, Émile Édouard Charles Antoine Zola, nebo Pierre Lammonte.

Tipy pana ředitele: Bitva o konečné vítězství vrcholí. Žlutý dres může obléci jen jeden. V této etapě budete bezpodmínečně potřebovat v týmu sprintera.