Error message

The MailChimp PHP library is missing the required GuzzleHttp library. Please check the installation notes in README.txt.

Warning message

The subscription service is currently unavailable. Please try again later.

H.S. Toulouse

Monsieur Directeur

Henri Saturnin Toulouse se narodil asi někdy v červnu roku 1830. Přesné datum neznáme. 1. července 1830 stará vdova Antoinetta Lefévrová našla na schodech baziliky sv. Saturnina v Toulouse malého chlapečka zabaleného v hedvábné peřince s vyšitým monogramem “H". Dala mu jméno Henri a odnesla ho do místního sirotčince.

Malý Henri měl těžké dětství. Neustálé rvačky a soupeření v něm však probudily soutěživého a podnikavého ducha. Brzy zjistil, že drobné krádeže a podvody nikam nevedou, a rozhodl se tedy živit poctivou prací. Začal Francii křižovat jako dráteník - opravář hrnců. A poctivá práce brzy přinesla své ovoce. Živnost mu tak vynášela, že do roka a do dne měl vydělaný první milion a ke všemu stihl ještě dálkově (korespondenčně) vystudovat Oxfordskou univerzitu obor Právo a ekonomika podnikání.

Mladý Henri chtěl však více. Zajímalo ho umění, historie, architektura a chemie. Navštěvoval tedy večerní kurzy na Ecole Centrale des Arts et Manufactures v Paříži, kde v jedné lavici seděl s jistým Gustavem Eiffelem. Dva mladí muži měli hromadu velkých plánů a svoji invenci napřeli hlavně do oblasti stavby kovových konstrukcí. Zejména mostů a věží.

Pro Henriho Saturnina Toulouse to však stále nebylo dost. Miloval sport, rychlost, chtěl ovlivňovat davy, působit na lidi, zveřejňovat své vlastní myšlenky a názory. Proto založil noviny Volnost, rychlost, bratrství.

Roku 1894 ve Francii vypukla Dreyfusova aféra. Protože byl dálkově vystudovaný právník, podílel se jako tichý společník na jeho obhajobě, a když Dreyfuse odsoudili k doživotnímu trestu na Ďábelských ostrovech, seděl ve stejné restauraci u stolu s Émilem Zolou a podílel se na textu otevřeného pamfletu Žaluji (J`accuse!), v němž apelovali na jeho propuštění.

Na konci 19. století přejmenovává své noviny na Le Véhicle a přichází do té doby s převratnou novinkou - celá zadní strana je věnována sportovním událostem.

Roku 1903 realizuje svůj nápad na pořádání cyklistického závodu okolo Francie. Pojmenovává ho po tajemné cyklistické legendě Francoisi Pélotonovi - “ Pélotone”. Jednohlasně se ustavuje ředitelem. 1. července v den svých 73. narozenin startuje společně se svým společníkem baronem Lichtensteinem jeho první ročník.

Monsieur Directeur - Pelotone game
H.S. Toulouse