H.S. Toulouse

Monsieur Directeur

Henri Saturnin Toulouse se narodil asi někdy v červnu roku 1830. Přesné datum neznáme. 1. července 1830 stará vdova Antoinetta Lefévrová našla na schodech baziliky sv. Saturnina v Toulouse malého chlapečka zabaleného v hedvábné peřince s vyšitým monogramem “H". Dala mu jméno Henri a odnesla ho do místního sirotčince.

Malý Henri měl těžké dětství. Neustálé rvačky a soupeření v něm však probudily soutěživého a podnikavého ducha. Brzy zjistil, že drobné krádeže a podvody nikam nevedou, a rozhodl se tedy živit poctivou prací. Začal Francii křižovat jako dráteník - opravář hrnců. A poctivá práce brzy přinesla své ovoce. Živnost mu tak vynášela, že do roka a do dne měl vydělaný první milion a ke všemu stihl ještě dálkově (korespondenčně) vystudovat Oxfordskou univerzitu obor Právo a ekonomika podnikání.

Mladý Henri chtěl však více. Zajímalo ho umění, historie, architektura a chemie. Navštěvoval tedy večerní kurzy na Ecole Centrale des Arts et Manufactures v Paříži, kde v jedné lavici seděl s jistým Gustavem Eiffelem. Dva mladí muži měli hromadu velkých plánů a svoji invenci napřeli hlavně do oblasti stavby kovových konstrukcí. Zejména mostů a věží.

Pro Henriho Saturnina Toulouse to však stále nebylo dost. Miloval sport, rychlost, chtěl ovlivňovat davy, působit na lidi, zveřejňovat své vlastní myšlenky a názory. Proto založil noviny Volnost, rychlost, bratrství.

Roku 1894 ve Francii vypukla Dreyfusova aféra. Protože byl dálkově vystudovaný právník, podílel se jako tichý společník na jeho obhajobě, a když Dreyfuse odsoudili k doživotnímu trestu na Ďábelských ostrovech, seděl ve stejné restauraci u stolu s Émilem Zolou a podílel se na textu otevřeného pamfletu Žaluji (J`accuse!), v němž apelovali na jeho propuštění.

Na konci 19. století přejmenovává své noviny na Le Véhicle a přichází do té doby s převratnou novinkou - celá zadní strana je věnována sportovním událostem.

Roku 1903 realizuje svůj nápad na pořádání cyklistického závodu okolo Francie. Pojmenovává ho po tajemné cyklistické legendě Francoisi Pélotonovi - “ Pélotone”. Jednohlasně se ustavuje ředitelem. 1. července v den svých 73. narozenin startuje společně se svým společníkem baronem Lichtensteinem jeho první ročník.

Monsieur Directeur - Pelotone game
H.S. Toulouse